MIDI ovladač Behringer FCB1010

Jsem mnohaletým uživatelem tohoto zařízení a musím říct, že v podobné, i vyšší cenové kategorii nenajdete lepší MIDI ovladač. Firma Behringer nemá zrovna pověst výrobce High-Endových zařízení, FCB1010 vám však zvuk nezkazí - je to pouze MIDI.

Na internetu je spousta návodů na "tunning" toho pedálu. Upozorňuji, že veškeré informace uvedené níže firma Behringer nepodporuje! Je to pouze na vaši odpovědnost! Já v praxi používám:
  • phantomové napájení pedálu - umožňuje provoz pedálu bez napájecího napětí 220V. To je výhoda zejména při živém hraní, kdy musí být kapela bleskově nastoupená: nemusíte prosit zvukaře o 220V zásuvku, zapomeňte na napájecí kabel - jezděte bez něj.
    Praxe: mám rack a v něm zařízení, které přes MIDI ovládám pedálem FCB1010. V racku je  také zdroj pro FCB1010 (trafo 220V/10V). Současně táhnu MIDI kabel i s napájecím kabelem (10V). Tyto kabely ústí do 5-pin DIN konektoru, který připojím do MIDI out zdířky na FCB1010, tzn. jedním konektorem přivedu napájení pedálu a zároveň "odvedu" MIDI signál do racku. 10V~ přivádím na dutinky 1 a 5 (MIDI je na 2 a 4). Jednoduchá změna zapojení v pedálu je popsána zde.
  • neoficiální firmware - nemalé rozšíření funkcionality FCB1010. Šel jsem do toho, protože jsem potřeboval ovládat více parametrů, navíc neoficiální firmware umožňuje zapnout stompbox mód (horní nebo dolní řada šlapek funguje jako jednotlivé krabičky), takže mohu na G-Majoru zapínat/vypínat efekty v jednom presetu.
    Potřebujete k tomu programátor EPROM a pár souborů:   porovnání oficiálního a neoficiálního firmware zde, podrobný návod, "rychlý" návod na programování, "bios" pro čip 27C256, 27C512 a historie verzí. Doporučuji zakoupit novou EPROM (verze bez okénka stojí cca 60,-kč) a tu původní uschovat.
  • PC Editor - protože programování pedálu je pracné a já líný, nalezl jsem v hloubi internetu několik PC Editorů presetů pedálu, nicméně nejlepší se mi zdál tento. Podporuje neoficiální firmware a až na pár drobností funguje dobře. Nastavování zdar!
Jeden probém jsem s pedálem přece jen měl. Týkal se kontinuálních kontrolérů (2 šlapky vpravo). I přesto, že firmware FCB1010 obsahuje funkci na kalibraci pedálů a tu jsem několikrát prováděl, při navrácení pedálu do výchozí polohy nebyla vyslána nejnižší hodnota kontroleru. Oprava se provede snadno a to nasměrováním (nahnutím) LEDdiody pod příslušnou šlapkou (je tedy nutné vlézt do útrob přístroje).

Doufám, že těchto pár řádků rozšířilo obzory starším majitelům FCB1010 a těm, co nad zakoupením tohoto pedálu stále váhají, dodalo pár důvodů pro správné rozhodnutí. Pro úplnost odkaz na test v Muzikusu a ještě jedna pěkná stránka.


obrazek BCF1010

© náš Láďa 2007