T.C. Electronic G-Major

G-Major dnes patří v podstatě ke standardnímu vybavení kytaristy. Jeho cena v bazarech se blíží k 8.000,- kč. Za tuto cenu dostanete opravdu maximum. Kdo se rozhodne nejít cestou krabiček, pravděpodobně zvolí G-Major.
1. věc co doporučuji s čerstvě pořízeným G-Majorem udělat je kontrola verze softwaru. Číslo verze se objeví krátce po zapnutí přístroje. Nejnovější je verze 1.27 - seznam vylepšení a oprav. Upgrade software není nic složitého jen je třeba vzít na vědomí, že provedením upgradu software budou ztraceny uživatelské presety. Záloha uživatelských presetů je před upgradem nutností! Pro zálohu můžete použít například MIDI-OX, Emagic SoundDiver (staroba, ale nejlepší :) )  a pod.

Jedna věc se T.C.čku nepovedla a sice otočný prstenec, který slouží pro volbu parametrů. Při manipulaci s ním je třeba se obrnit trpělivostí. G-major jsem koupil z druhé ruky a ikdyž jsem prstenec nechal opravit ve firmě MediaTech (Chrudim) za cca 700,-kč , funguje stále stejně. Doporučuji neřešit a pro nastavování používat editační software (Emagic Sound Diver, či Real Major.)

  • Test v Muzikusu
  • Návod v češtině (ach ty překlady ...)
  • Návod ve slovenštině
  • Návod v Angličtině
  • Editor RealMajor - nástroj pro on-line editaci presetů

 

    Jiné než kytarové využití G-Majoru
  • A/D převodník 44.1/48kHz, 16 - 24bit  - G-major má v sobě slušný A/D převodník. Není to sice High-end záležitost, ale klidně lze G-major využít pro rozšíření vstupů a výstupů o 2  např. zvukové karty v PC, HDD multitrack recordéru a pod. Podmínkou je, aby bylo zařízení vybaveno vstupem S/PDIF coax. Dále je třeba na zařízení nastavit "clock source" na S/PDIF (bývá to značeno různě - S/PDIF, External ...). Propojíme G-major S/PDIF výstup s S/PDIF vstupem na zařízení. G-Major bude pracovat jako zdroj hodinového signálu, nastavíme na něm proto kmitočet 44.1 nebo 48kHz a bitovou hloubku (při nastavování parametrů berte ohled na schopnosti a nastavení řízeného zařízení - nemusí nutně vždy umět pracovat s 24bit a 48kHz). Chceme-li mít signál procházející přes G-Major neprocesovaný zapneme bypass. Potenciometrem Input nastavíme na G-majoru vstupní úroveň signálu (pozor, nastavujeme oba kanály) - reulátor output nemá vliv na S/PDIF výstup.
  • Externí efekt v Cubase - Vyzkoušel jsem G-Major  jako externí efekt v Cubase - není to vůbec špatné, navíc při připojení přes S/PDIF nedochází ke zbytečným převodům D/A a A/D - procesovnaný materiál není převodem degradován. Určitě vyzkoušejte!
obrazek g-majoru© náš Láďa 2007